Recept na šťavnaté smoothie z Krkonošských mikrobylinek

Smoothie z brokolice může být zdravou a chutnou volbou díky řadě výživných látek obsažených v brokolici. Zde jsou důvody, proč je zdravé zahrnout brokolici do smoothie

Brokolice ve formě mikrobylinky má velmi jemnou chuť. Vyznačuje se velmi útlým stonkem a drobnými dvojlístky. Využijete ji ve všech jídlech, která chcete ozvláštnit jemnou příchutí brukve. Obsahuje vitamíny E, C a K a v neposlední řadě také betakaroten, jenž napomáhá ke zvýšení obranyschopnosti organismu.

Náš tip na smoothie mikrobylinek

  • 1 šálek Krkonošských mikrobylinek – brokolice
  • 1 jablko
  • šťávu z 1 citrónu
  • 1 salátovou okurku
  • ½ šálku zeleného čaje
  • kostky ledu
  • med pro doslazení

Farma Krkonošské mikrobylinky

O nás:

Za Krkonošskými mikrobylinkami stojíme my, dva absolventi ČVUT a VŠB-TUO, Martin Peška a Veronika Slavíková.

Nápad založit vertikální farmu Krkonošské mikrobylinky nás napadl během podzimní pandemie Covidu, když jsme jeden večer po online výuce sledovali film Davida Attenborougha – Život na naší planetě. David ve filmu popisuje a ukazuje změny naší planety za pouhý jeden lidský život. Na konci filmu nabízí možná řešení, jak naši planetu zachránit. Jedno z těchto řešení jsou vertikální farmy. Na západě, a především v Nizozemí je to již celkem běžná věc, ale u nás skoro žádné nejsou. Tak jsme si řekli, pojďme pěstovat mikrobylinky, které jsou naprosto našlapané vitamíny a minerály! A jako bonus za použití minima pitné vody.

Semínka nakupujeme v BIO kvalitě přímo od producenta v Itálii a částečně také z velkoobchodů po celé Evropě, hlavně Německo a Polsko. Jako pěstební médium používáme lisovaný kokos. Je to kostka s váhou cca 5 kg, ke které se přidá 18 litrů vody a tím vznikne přes 70 litrů substrátu. Substrát používáme pouze jednou, kvůli možnosti vzniku plísní a různých bakterií. Substrát by šlo vysušit za vysokých teplot nebo prohnat párou, ale to je ekonomicky nevýhodné a spotřebuje se u tohoto procesu spousta energie. Použitý substrát dáváme na hromadu a jednou za čas si ho sveze místní zahradník, který ho používá na okrasné záhony, ke stromům a keřům. On je s ním velmi spokojený, protože dobře zadržuje vodu a po našem použití je plný zbytků semen, kořínků a částí stonků. 

Microgreens (mikrobylinky) jsou mladé výhonky bylinek a rostlinek, občas jsou nesprávně zaměňovány s klíčky. Klíčky a výhonky mohou vypadat podobně, ale jsou mezi nimi rozdíly: u výhonků se sklízí nadzemní část rostliny – stonek, nepravé listy a někdy i první pár pravých listů. Naopak u klíčků jíme samotné semínko, kořen a případně děložní/nepravé lístky.

Mikrobylinky jsou ohromná zásobárna vitamínů, bílkovin, enzymů a minerálů, jež čerpají ze semínek pro svůj růst. Konzumace mikrobylinek posiluje imunitu. Pokud je konzumujeme tepelně neupravené, získáváme z nich všechny prospěšné látky. Mikrobylinky obsahují tyto živiny 4 – 5krát více než dospělé rostliny nebo plod.

Výhonky se dají využít nejen ve studené kuchyni, ale taktéž jako jedlá ozdoba do polévek a omáček. Svoji silnou chutí se hodí na chleba s máslem nebo čerstvým sýrem, do zeleninových a těstovinových salátů či na výrobu pest. Nejjednodušší je spojení mikrobylinek pouze s olivovým olejem, pepřem, solí a kapkou balsamica.